A Trilógia darabjai közül ezt láttam a legutoljára, jóval később, mint a másik két részt, és ez tetszett akkoriban a legkevésbé. Az okok teljesen nyilvánvalóak: számomra már minden poént lelőtt addigra A Jedi visszatér (hogy kicsoda Yoda, hogy Vader Luke apja, hogy Han és Leia egymásba szeret) a nagy ívű történet végkifejletét is láttam már, ráadásul ez a rész a legsötétebb, legpesszimistább mind közül, és még csak rendes befejezése sincs. Valószínűleg mindmáig ezt a részt láttam a legkevesebbszer.

 
Azóta A Birodalom visszavág-ot minden idők egyik legjobb folytatásának tartom, olyan klasszikusokkal említve egy napon, mint A keresztapa 2, az Aliens, vagy a Terminátor 2. Az okok teljesen nyilvánvalóak: ahogyan azóta minden folytatástól elvárjuk, a Birodalomnak is pont úgy sikerült fokoznia az első rész erényeit. Sokkal látványosabb jeleneteket láthatunk a folytatásban, amiket felsorolni is nehéz lenne, de mindenképpen kiemelkedő a birodalmi lépegetők támadása a lázadók ellen, és a mai napig elképesztő, ahogy a csillagrombolók az Ezeréves Sólymot üldözik. A finálé helyszínén, a Bespinen pedig valami egészen csodálatos festett háttereket láthatunk, ritka igényességgel kidolgozva. A fénykardpárbaj sem olyan öreguras kergetőzés immár, hanem izgalmas Jedi harc, mely során Vader az Erőt is jócskán használja, nem csak a lézerszablyát.
John Williams-et újfent megilleti minden elismerés a teljesítményéért. Sok zeneszerző ilyenkor csak megpihen a babérjain, és leszállítja újra, apróbb módosításokkal az előző rész zenéjét, de nem ő. Ahogy a film is képes volt továbblépni az elődjén, úgy a zene sem ragadt le puszta önismétlésnél, de mégis megmaradt tökéletesen hűnek a Csillagok háborúja világához. Williams-nek nagyszerűen sikerült elkapnia a sötétebb, reménytelenebb hangvételt, ahol most egy kicsit inkább a gonoszoké a főszerep. Erre a legjobb példa természetesen nem lehet más, mint az azóta a filmtörténet egyik legtöbbet idézett muzsikájává vált Birodalmi induló.
A történetet sikerült elmélyíteni, aminek köszönhetően a Birodalom sokkal izgalmasabbá válik, mint a Csillagok háborúja, sokkal inkább úgy érezzük, hogy tétje van az eseményeknek. Luke az elején majdnem megfagy, Han és Leia menekülése reménytelennek tűnik Vader elől, aki sokkal kegyetlenebb, mint eddig valaha. Majd Hant kérdések nélkül megkínozzák, és lefagyasztják, Luke-nak pedig levágják a kezét. A fináléban pedig fény derül a szörnyű titokra: Darth Vader Luke apja. Így kiteljesedik a drámai vonal, illetve még azt is elnézzük az alkotóknak, hogy ezúttal elmarad a monumentális űrcsata.
Yodának hála az Erőről is ebben a részben tudunk meg messze a legtöbbet, igazi filozófiai igényű, azóta ezer helyen idézett bölcsesség van a filmben, amit a mi világunkra is alkalmazhatunk. Yodáról érdemes többet is szólni, hiszen a személyében Lucas egy újabb kultikus figurát adott a filmtörténetnek, aki nélkül ma már el sem tudjuk képzelni ezt a világot. A külseje egészen egyedi, annyira élethűre sikeredett, hogy miközben nézzük a filmet egy percre sem jut eszünkbe, hogy valójában egy bábot látunk, és nem egy igazi élő lényt. Elsőre nem ilyennek képzelnénk el egy bölcs Jedi mestert, hanem egy másik Kenobi szerű figurára gondolnánk, de éppen ez a kicsi, furcsa manó tudja nekünk megmutatni az Erő valódi természetét. A film egyik legjobb jelenete, amikor az akaratával kiemeli a mocsárból Luke hajóját.
Nem csak bölcsességből akad még több A Birodalom visszavágban, hanem elkezd szövődni egy szerelmi szál is, de nem ám az ócska, nyálas fajtából. A Han és Leia közti szerelemre csak az akciók közötti rövid szünetekben jut némi idő, akkor viszont egyértelműen a ’40-es-’50-es évek Hollywoodi noir-jainak, és komédiáinak világát idéző, végtelenül szellemes, csipkelődős párbeszédek kerülnek előtérbe. Nem véletlenül, ugyanis Lucas – többek között - az akkori stúdiórendszert egyik nagy öregjét Leigh Brackettet kérte fel a forgatókönyv megírására, aki sajnos még a bemutató előtt elhalálozott, de a keze nyoma nagyon is érezhető a végeredményen. Szerencsére Solo karakterét nem változtatták meg alapjaiban az előző rész végén tett pálfordulása ellenére sem, sőt egy kicsit még viccesebbé, és pimaszabbá tették a hercegnővel szemben. Legendás a lefagyasztás előtti jelenetben egymáshoz intézett szerelmi vallomásuk, amely minden egyes újranézéskor mosolyt csal az arcomra. A többi régi szereplő is megmaradt olyannak, amilyen kezdetben volt, pedig ez nagy veszély szokott lenni folytatásoknál. Leia továbbra is egy erős nő, egyedül Luke az, aki fejlődött valamennyit, és már nem olyan naiv, álmodozó fiatal, mint az első részben, de azért még itt is sokszor hibázik. C-3PO-t kicsit háttérbe szorították ezúttal, de így is jutnak neki humoros megnyilvánulások.
Az új szereplők közül Yodát említettem, viszont újdonságnak hathat ebben az univerzumban Lando Calrissian karaktere. Nemcsak azért mert ő a Star Wars első fekete hőse, hanem mert egy összetett jellem került a sorozatba, aki a saját érdekeit nézi, aki hibázik, és aki nem szereti, ha szórakoznak vele. Elárulja hőseinket, mégis rokonszenves marad számunkra, és végeredményben segít helyrehozni a dolgokat. Lando-nál jóval többször emlegetik Boba Fettet, a fejvadászt, aki számomra érthetetlen oknál fogva valamiért kultkarakterré vált az idők folyamán, olyannyira, hogy az új trilógiában már egy külön szálat építettek rá. Ebben a részben egy arctalan fejvadász, aki vissza akarja vinni Han Soló-t Jabbának, de ezenkívül semmi sem derül ki róla, A Jedi visszatér elején pedig rém szánalmasan elhalálozik. 
A Birodalom visszavág 1982 január 28-án került a magyar mozikba, a Csillagok háborújával ellentétben ezúttal szinkronosan, így a legelső magyar Star Wars szinkron A Birodalom visszavág-hoz készült. Az eredeti moziváltozatot később 1995-ben lecserélték az egységes hatás kedvéért, de addig csak ezzel a szinkronnal lehetett kölcsönözni a filmet. Mai füllel meghallgatva biztos vagyok benne, hogy mindenkinek nagyon érdekes élmény lesz, ismét jobb-rosszabb színészválasztásokkal. Luke számára itt rögtön elsőre sikerült megtalálni a tökéletes magyar hangot, Szatmári Györgyöt, aki alapból feldobja Hamilton kissé unalmas játékát, ad neki egyfajta mesebeli mellékízt, ami nagyon illik az űrfantasy főhőséhez. Számomra rejtély, hogy miért nem kérték fel többet erre a feladatra, ha ennyire kiválóan passzolt a szerephez. Darth Vader magyar hangja Nagy Attila lett, aki alapvetően teljesen más szerepfelfogásban játszotta el a gonosz nagyúr figuráját, mint bárki más. Az ő értelmezésében Vader egy érzelmek nélküli, kegyetlen gép, és Nagy Attila ehhez méltóan egyetlen hangszínnel, jéghidegen tálalja nekünk a figurát, ami tényleg egy kicsit félelmetessé teszi, de nekem bántóan hiányzik az eredeti gonoszsága, és hangsúlyos eleganciája. Carrie Fisher már most is Bencze Ilona, akárcsak a Csillagok háborújában, Anthony Danielsnek pedig szintúgy kiváló Szatmári István. Harrison Ford magyarul még nem Csernák János, ami itthoni fülnek kissé szokatlan lehet, de Téri Sándor sem rossz a szerepben, egyszerűen csak nem szoktuk meg. Ugyanez igaz Bács Ferencre, aki Alec Guinessként bizonyít. Ha már választani lehet, akkor inkább Szabó Ottó, de valószínűleg csak a szokás hatalma mondatja ezt velem. Az igazán furcsa viszont a történet nagy ászának, Yodának a hangja, aki nem más, mint Tyl Attila. Nagy Attilához hasonlóan ő is egészen egyedien látta a figurát, nem a bölcs mestert domborította ki benne, hanem az idős kis manót. Ennek megfelelően nagyon vékony hangon, helyenként nyögdösve játssza el a szerepet, mégis van benne egyfajta méltóság, és persze különlegesség, hisz Yodát később soha sem hallhattuk ilyennek. Miatta mindenképpen külön élmény a szinkron, melynek szövegét Schéry András írta, tulajdonképpen megalkotva ezzel a Star Wars magyar nyelvezetét.
 

A Birodalom visszavág minden idők egyik legjobb folytatása, bár ekkora bizonyítási vággyal, ennyi ambícióval, ennyi új és kreatív ötlettel próbáltak volna meg folytatni minden kiváló filmet. Általában örülhetünk, ha megkapjuk az előző rész korrekt remake-jét, itt pedig mindenre rátettek egy lapáttal, a látványtól kezdve a karaktereken át, az izgalmakig, mindamellett elmélyítették az egész világukat, még mitikusabbá téve ezt a sajátos filmuniverzumot. Ez javarészt Lucas akaraterejének, és alkotói fantáziájának köszönhető, ugyanis ne legyenek illúzióink; valójában a folytatások mögött is ő állt, Irvin Kershner nem volt több mint egy bábrendező a kezében. (Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint a Soha se mondd, hogy soha című förmedvény, amely egyértelműen minden idők legrosszabb Bond filmje, és szintén Kershner rendezte.) És bár A Birodalom visszavág sok tekintetben übereli a Csillagok háborúját, azért van, ami nem változik: az én szívemhez még mindig az első rész áll legközelebb.

 

(A VHS borítóképek a http://www.starwarsklub.hu/-ról származnak, nagy köszönet értük!)

5 komment

Címkék: sci fi

A bejegyzés trackback címe:

https://santinofilm.blog.hu/api/trackback/id/tr543264129

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

scal · http://filmbook.blog.hu/ 2011.10.11. 12:03:00

Úristen ember, én most nagyon sajnállak téged. Soha, Soha nem szabad megnézni egy második részt harmadjára :D Én is elkövettem régen ezt a hibát, azért tudom átérezni ezt, szerencsére nem ezzel a trilógiával.

A Birodalom valóban nagyon jó folytatás. Egy izgalmas felütéssel, amikor megmutatja, hogy a lázadók voltaképp nem mások, mint bosszantó legyecskék.

Na most, azért kell ellent mondjak, mert te komolyan elhiszed hogy nem menekül meg valahogy a Trilógia főhőse? Han Soloért jobban lehetne izgulni, de ő meg az a fickó, aki mindig kivágja magát mindenhonnan, Luke nem halhat meg, jobban lehet érte izgulni, az első részben, amikor nem lehet tudni mi lesz vele. De majd megfagy az első öt percben? Lehet sajnálni, meg együttérezni vele, de attól tartani hogy meghalhat, esetleg rálép egy Birodalmi AT-AT lépegető, no azt már nem.

Yoda tényleg fasza, a Labirintusos Jim Henson munkája ez is ám, asszem itt haverkodtak össze Lucassal, állítólag annyira élethű volt, hogy Lucas a forgatáson nem is a bábosoknak adta az inspirációt, hanem a bábunak: "Erőteljesebben! Gyorsabban! stb." :D

Na most alapvetően dramaturgiai hibával állunk szemben. Szerintem a film nem tudja tartani a 3-as szálat (Luke, Hanék, Birodalom) és valahogy mindig akkor vált valami unalmasra, amikor a másik helyen is az van. Pl. már első nézetre is cikinek éreztem Han és Leia szerelmi jeleneteit, olyanon mintha nem is a Star Warsban lennénk, hanem átkerültünk volna valami romkomba "Honnan tudja, hogy szőrös a talpam." és azért én ezeknél láttam már végtelenül szellemesebb párbeszédeket is, a csipkelődés az oké.

A lefagyasztás az tényleg fain, meg talán a menekülés a Birodalmiak elől, de ott már nagyon töszörög az egész film. Értem, hogy Luke-nak meg kell tanulnia Jedivé válni és az út hosszú, de bizony valamivel fel kellett volna turbózni, mondjuk Hanék jeleneteinek sokkal pörgősebbnek kellett volna lenniük.

Ellenben valóban sikerült érzékeltetni Luke-al a jellemfejlődést, ez mindig is tetszett a trilógiában.

3CPO-t háttérbe szorították? csak úgy lehetett hogy szétszedték, nah az tényleg vicces, hogy még ott is nyomja a rizsát

Lando Carlissian - kapja be az a fehérbérenc nigger :D hát öregem, nem tom milyen videón néztem, vagy nem tudtam hogy néz ki egy fekete, de én sose néztem négernek az ürgét, inkább valami nagyon lebarnult fószernek, aki tejeskávé. Unszimpatikus ez első pillanattól fogva, - már amikor bolygónak hiszi a hercegnő. Lehet ő az a szereplő, mint a GYU-ban Boromír, de szerintem ott jóval inkább belemásztak a lelkivilágába, és az esendőségébe, jobban lehetett érteni a céljait, itt ugye, elárulja 30 ezüstért.

Boba Fett - na most őhozzá azt kell tudni, hogy attól lesznek ilyen kult karakterek, hogy titokzatosak, keveset szerepelnek, ettől válnak érdekessé. Sok mindent bele lehet képzelni. Van egy menő páncélja, igazán nem értem mi bajod vele, ha Greedo tetszett a kökörcsin füleivel. Másrészt írói alapszabály, az ellenségek egymástól függnek. Most gondolj már bele, Han Solót megismerted, az első részben ki is nyírt egy nyakára küldött fejvadászt, igazi kemény fickó. Boba Fett mennyire lehet kemény, ha el tudta kapni Han Solot? Nem kell róla tudnunk semmit, elég, hogy ismerjük Hant, általa válik naggyá Boba Fett. Az hogy szótlan, sztoikus elég volt hozzá, hogy csak a 2005-ös Sci/fi napon legalább 8 szaladgáljon belőle a Milleneárison. Meg hát ugye fejvadász, az ilyeneket alapból szeressük. :D

Lucas egyébként hibát követett el, hogy tovább mesélte történetét, pont attól fosztotta meg ezáltal, ami éltette, a titokzatosságától. Így már kevésbé izgalmas az egész figura, de persze ebbe a csapdáéba is belesétált - egyszer én is megtettem, úgyhogy ezért tudom. Vannak olyan szereplők, akik attól jók, hogy keveset vannak a filmben, külön élmény összeszedni a jeleneteit, újranézni őket.

Azért beleesni egy Homokféreg torkába, nem olyan szánalmas elhalálozás - és ha olvastad a regényeket tudod, hogy nem halt meg :) A homokhernyót egyébként Lucas a Dűnéből emelte át eléggé arcátlan módon.

Nem írtál személyes kedvencemről, - akinek szintén van egy kis rajongótábora - Piet admirálisról, aki a legsunyibb kis geci az egész sorozatban. Eleve úgy lesz kinevezve, hogy az ő hibájának a levét issza meg az elődje, aztán ő már nem is hal meg, pedig annyi balfaszságot csinál a következő két részben amiért Vader máskor egyenként ölte a vezéreket. Sőt elsunnyogja, meg kimagyarázza magát, szóval ő is egy nagy arc végül sajnos felrobban a Halálcsillag 2.-őn.

A szinkronokról majd külön írok, mert valszeg én is előveszem a filmeket és szépen megnézem valamikor. Viszont azt nem tudod, hogy ez a Tyll Attila, a mostani kutyaütőnek az apja volt?

Már miért lenne rossz a Soha ne mondd, hogy Soha?

Nem írtál bakikról. Egy dolgon gondolkodtam mindig. Amikor a Birodalom szarráveri a lázadók támaszpontját, pár óra alatt kiürítik a telepet, nyilván meg volt erre is a megfelelő stratégiájuk, de engem mindig arra emlékeztetett, mint a G.I. Joe-ban hogy a Kobráknak mindig volt külön bázisuk. Mennyi pénz kell ehhez? Ki pénzeli a lázadókat?

És ha két lépegetőt ki tudtak nyírni miért nem alkalmazták ezt a technikát hogy legyőzzék a többit is?

összességében nagyon jó írás, csak gratulálni tudok hozzá (de hát ez tőled már alap :))

Santino89 · http://filmbook.blog.hu/ 2011.10.11. 13:18:21

7 évesen egyből kíváncsi voltam a végére :D Sajnálatos módon.

Dehogy hittem el, hogy meghal. A Birodalomban több és keményebb kalamajkákba kerülnek hőseink, ezért többet lehet izgulni értük.

Ha ezeket a jeleneteket gáznak érezted, akkor mit éreztél a Klónok támadása nézése közben? :D Én imádom a szerelmi szálat a Birodalomban, Han Solonak kurvajó riposztjai vannak, szerintem nagyon feldobja a filmet.

Most geci leszek :D: mi az unalmasabb? remekül megírt párbeszédeket hallgatni, közben elmerülni egy filozófiában, és egy remek főgonosz mesterkedéseit figyelni, avagy azt nézni
9 órán keresztül, hogy "Jajj Frodó úr, messze van még a megye... nehééz a tehheeeer, sose láátjuk már a megyét Frodó úr, jaaaaj de nehéééz a teeeeher. Adja ide a terhet Frodó úr, majd én viszem. NEEM ADOM, AZ ENYÉM, NEM ADOM!!! Erre drágaszág, erre." és csak ballagank több száz éven át, pedig a sas simán elvihette volna őket :D :D

Hú, de rég láttam már a Képtelen képregényt. Lehet ideje lenne újra megnézni, kíváncsi vagyok ma hogy tetszene. Boromir tényleg jobb. Egy pont oda :D

Boba Fettnek kicsit utánajártam, a kultusza inkább a könyveknek meg egyebeknek köszönhető, ha jól látom. Nem olvastam el a könyveket, csak egyet a Csillagok háborúját, azt is már ezer éve. Most lehet, hogy el fogok olvasni párat, csak szereznem kéne egy Kindle-t. Te miket olvastál?

Piet admirálisra külön figyelni fogok ezentúl :)

Nem hiszem, hogy a két Tyll Attilának volt köze egymáshoz, de ez nem 100%.

Olvasd el a kritikámat róla, itt van a blogon :)

A Birodalmat nem láttam tízmilliószor, nem vettem észre a bakikat :D

Szerintem tök egyértelmű, hogy a lázadók mögött politikusok állnak (lásd Leia hercegnő), akik titokban pénzelik őket, hogy megdönthessék a jelenlegi rendszert, vagy pusztán csak azért, mert megéri nekik gazdaságilag a háború, hisz több fegyvert, vagy technikai dolgokat tudnak eladni a Birodalomnak vagy a lázadóknak. Lehet az is, hogy a Halálcsillag bádogosainak szakszervezete pénzeli őket, hogy legyen munkájuk, csak visszafele sült el a puska.

Azért nem alkalmazzák ezt a technikát, mert ez nem egy csata igazából, hanem szimpla menekülés. Tök egyértelmű, hogy a lázadóknak nincs esélyük :)

persze, hogy alap, a galaxis legjobb és legszerényebb filmbuzija vagyok :D :D

scal · http://filmbook.blog.hu/ 2011.10.12. 08:39:29

Klónok Tántorgásáról az adott helyen. :D De minthogy ott jóval fiatalabbak a szereplők, én valahogy nem éreztem annyira nyálnak (lehet kövezni).

"Most geci leszek :D: mi az unalmasabb? remekül megírt párbeszédeket hallgatni, közben elmerülni egy filozófiában, és egy remek főgonosz mesterkedéseit figyelni, avagy azt nézni
9 órán keresztül, hogy "Jajj Frodó úr, messze van még a megye... nehééz a tehheeeer, sose láátjuk már a megyét Frodó úr, jaaaaj de nehéééz a teeeeher. Adja ide a terhet Frodó úr, majd én viszem. NEEM ADOM, AZ ENYÉM, NEM ADOM!!! Erre drágaszág, erre." és csak ballagank több száz éven át, pedig a sas simán elvihette volna őket :D :D"

baszki, nem voltál geci, mert széjjel röhögtem magam, nem is gondoltam volna, hogy ilyen kiváló parodisztikus képességed van :D tényleg kurva jó volt, ezt ki is vágom magamnak, hogy megmaradjon az utókornak, de a kérdésedre visszatérve, igen ezeket a részeket is kurvára untam, + én Sean Austin szerepeit kibaszottul megvágtam volna, de amiért mégsem tűnt annyira fosnak az éppen azért van, mert a másik szál jóval izgalmasabb mint amelyekkel Lucas itt megtámogatta adott esetben a jellemfejlődést. Úgyhogy a teher nem volt annyira neheeeez.

A képtelen képregényben nincs szó Gyűrűk Uráról, és még a Star Wars is háttérbe szorul a leszbi háromszög miatt, te szerintem a Stop Shop 2-őt akarod megnézni.

Én egy könyvet nem olvastam, csak hallottam sztorikat, viszont azt tudom, hogy Lucas nem cicózik, és mikor a magyarok elkezdtek ilyen baromságokat írni, hogy Darth Vader Kesztyűje, meg Han Solo csizmája, stb. miután rájajött hol is található kis hazánk, úgy beindította a LucasArts ügyvédjeit, hogy annak is örülhetünk meggyőztük őket, hogy ezeknek a kitalált regényeknek van létjogosultságuk.

Mert az Indiana Jones könyveket olvastam, és Lucas kurvára odafigyelt arra is, hogy azok Indy előtörténetét meséljék el - ezt figyeld - 1935 (vagyis a Végzet Temploma) és 1925 között (vagyis az Infjú Indiana Jones kalandjai között) vagyis nem ám, hogy majd irkálok jobbra balra, és így tovább, legyen az képregény, számítógépes játék - ha lehet hinni a híreknek a Star Wars regények hasonlóan silány minőséget képviselnek mint a Jones regények, úgyhogy nem hiszem, hogy sok mindenről maradtál le, ha mégis be szeretnéd gyűjteni bagóért pár antikváriumból az egész Valhallás érát összeszedheted

Én egyébként a Birodalmat láttam talán a legtöbbször, - lehet sokadjára azért is untam részeket, deee összességében sem szoktam nagyon észrevenni hibákat egy filmben, nagyon ritka az, inkább csak olvasni szoktam róla, és utólag rácsodálkozni, jéééé tényleg.

Santino89 · http://filmbook.blog.hu/ 2011.10.12. 17:01:45

Miért kéne kövezni? Nem is mondtad, hogy Jehova :D

Nem vagyok olyan jó parodista, az egészet innen loptam:

zongora.it.med.unideb.hu/public%20life/a%20het%20mesterlovesze/ahm-20090620.mp3/

Nem, a Shop Stop 2-t nemrég láttam, ez a fehérbérenc nigger duma a Képtelen képregényben volt.

Megvan gépen az összes SW könyv, ami itthon megjelent. Lassan annyi könyvem van gépen, hogy ideje lesz beruházni egy Kindle-re.

Egyébként a Star Wars-nál az unalom nyilván mást jelent, mint bármilyen más filmnél, mert itt csak azért unhatod, mert már 8milliószor láttad, elsőre annyira le van nyűgözve a ember, hogy ez eszébe se jut.

scal · http://filmbook.blog.hu/ 2011.10.12. 21:10:07

Jah, hogy arra mondtad. Igen, de én a Gyűrűk Urában is 5-ére untam a pofázósabb részeket. Úgyhogy van összehasonlítási alap.
süti beállítások módosítása